Image

Baseny betonowe.

Wybór basenu betonowego umożliwia zastosowanie wielu technologii wykonania niecki basenu. Najczęściej jest wykonywana z bloczka betonowego, rzadziej z bloczków szalunkowych styropianowych lub betonowych ( tzw szalunek tracony). Rozwiązania tego typu stosowane są w basenach wykładanych foliami basenowymi, ponieważ za szczelność nie odpowiada konstrukcja tylko folia basenowa. W swojej ofercie posiadamy folie o grubości od 0,6 – 1,5 mm, oraz bardzo wielu wzorach i kolorach. W przypadku gdy do wykończenia niecki basenu chcemy użyć glazury lub mozaiki szklanej należy wykonać nieckę wylewaną żelbetową.

Ta technologia jest jednak dużo droższa od pozostałych i wymaga wiedzy oraz doświadczenia wykonawców ponieważ łatwo popełnić błędy, które skutkują przeciekaniem konstrukcji. Takie rozwiązanie można zastosować w miejscach gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Prawidłowo wykonana niecka przechodzi pozytywnie próbę szczelności. W swojej ofercie posiadamy wiele wzorów i kolorów płytek ceramicznych i mozaik szklanych.

Pozostaje jeszcze decyzja wyboru rodzaju materiału z jakiego będą wykonane elementy wyposażenia niecki basenu (plastik , ABS , stal kwasoodporna , brąz) oraz jakie atrakcje zastosujemy w swoim basenie np. oświetlenie diodowe , masaże wodne sztuczne fale itp. Ważną decyzją jest wybór rodzaju obiegu wody tzw. skimmerowy (poziom wody obniżony ok. 15 cm) lub z rynną przelewową (poziom wody równy z posadzką). Zdecydowanie lepiej wygląda basen z rynną ale jest to rozwiązanie droższe stosowane najczęściej w basenach wewnętrznych i należy pamiętać o zaplanowaniu miejsca na zbiornik przelewowy pod basenem.

System uzdatniania

System uzdatniania wody w basenie ma za zadanie usuwanie zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody oraz opadających na dno. Istotne jest również równomierne rozprowadzanie w całym basenie środków dezynfekcyjnych. Największe zanieczyszczenia występują na powierzchni wody oraz w pobliżu dna. Jeżeli cyrkulacja wody w basenie jest niewłaściwa, usunięcie zanieczyszczeń wymaga użycia dużo większej ilości środków chemicznych (co wiąże się z kosztami), a także częstszego odkurzania basenu.

Kolejnym problemem mogą okazać się tzw. strefy martwe z nierównomiernymi temperaturami i nierównomiernie rozłożonymi środkami dezynfekcyjnymi. Zaniżanie jakości urządzeń filtracyjnych oraz ich wydajności skutkuje problemami z jakością wody oraz skupiskami glonów trudnych do usunięcia. Zalecane jest stosowanie lamp UV, a w basenach krytych filtrów ze złożem wielowarstwowym i węglem aktywnym.

Elementy wyposażenia

Efektowny wygląd basenu, a przede wszystkim przyjemność kąpieli zapewnią nam odpowiednio dobrane elementy wyposażenia basenu, oraz atrakcje wodne. Duży wpływ na wygląd basenu ma oświetlenie. Możemy zastosować halogeny z kolorowymi nakładkami lub coraz bardziej popularne lampy diodowe, energooszczędne i dające światło nawet w kilkunastu kolorach. Atrakcje wodne w postaci masaży wodno-powietrznych, gejzerów, przeciwprądów dają olbrzymią radość z kąpieli, ale pełnią także funkcję rehabilitacyjną. Dużo uwagi należy poświęcić wykończeniu plaży i obrzeża basenu. Możemy tu zastosować deski tarasowe z drewna egzotycznego lub profili kompozytowych, różnego rodzaju kamienie brzegowe, mozaiki szklane, płytki ceramiczne o różnym stopniu antypoślizgowości oraz kształtki pochwytowe, elementy odwodnień i rynien przelewowych.

Uwagi

Podczas budowy basenu ogrodowego należy zwrócić uwagę na położenie basenu względem stron świata, kierunek najczęściej wiejących wiatrów oraz unikanie miejsc zacienionych z dużą ilością drzew. Użycie folii zamiast ceramiki w basenie ogrodowym ( nie biorąc pod uwagę względów ekonomicznych) jest rozwiązaniem bardziej bezpiecznym, ponieważ nie występuje zagrożenie uszkodzenia okładziny podczas zimy. Ważnym elementem wykonania basenu jest odpowiednia izolacja termiczna niecki. Zaniedbania na tym odcinku wiążą się ze zwiększonymi kosztami eksploatacyjnymi basenu. W basenach krytych należy pamiętać o zastosowaniu systemu wentylacji lub klimatyzacji z odzyskiem ciepła.

Należy pamiętać o przykryciu lustra wody folią pęcherzykową lub żaluzją automatyczną, ponieważ znacznie ogranicza to parowanie wody, a co za tym idzie zużycie chemii, energii do ogrzania wody i osuszania powietrza. Interesującym rozwiązaniem podgrzewania wody w basenie jest zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda, które obecnie staje się coraz bardziej popularne.

Klientom, którym obsługa basenu przysparza trudności lub nie mają na nią czasu proponujemy pełną automatyzację pracy basenu oraz kompleksową obsługę serwisową.

 

Realizacja 1

Realizacja 2

Realizacja 3